زایکوسیل

زایکوسیل

رنگ هاي بسياري وجود دارند که مي توانند روي سطوح کار شده با زايکوسيل مورد استفاده قرار گيرند. زايکوسيل معمولا روي سطوح بتني و ملاتي (سيماني) به کار مي رود. زايکوسيل با ايجاد يک پيوند ارگانوسيلان در سطوح سيليکاتي متخلخل، خاصيت آبگريزي را در آنها ايجاد مي نمايد.اين فرايند نيروي کشش سطحي سطح را تغيير مي دهد بطوري که آب را دفع نمايد.

Penetrant

رنگ و نقاشي بهتر؛ وقتي روي سطح کار از زايکوسيل استفاده شود (رنگ هاي پايه پليمري)

استفاده از محصول زايکوسيل قبل از بکار بردن رنگ جداي از ايجاد يک سطح شديدا آبگريز، مزاياي بيشتري را نيز به همراه دارد. در حقيقت سيلان هاي بکار رفته در فرمولاسيون زايکوسيل چسبندگي اکريليک، اپوکسي و آلکيدها را افزايش مي دهند.

کشش سطحي رنگ مي بايست به اندازه اي کم باشد که به آن اجازه پخش شدن و اصطلاحا ” تر ” نمودن سطحي که بايد رنگ شود را بدهد. اگر رنگ نتواند به طور يکنواخت روي سطح پخش شود، چسبندگي کمي داشته و يا ظاهر آن زيبا به نظر نمي رسد.

انواع حلالهاي مورد استفاده در فرمولاسيون رنگها مانند الکل، تينرها، کتون ها، تولوئن و ساير اين قبيل حلالها به آساني روي سطح کار شده با زايکوسيل پخش مي شوند.

سيستم هاي پايه آبي مشکلات متفاوتي را نشان مي دهند. در رنگ هاي پايه آبي از امولسيفاير، تر کننده و در بعضي مواقع حلال براي نگه داشتن رزين رنگ در حالت تعليق پايدار استفاده مي شود. عموما اکثر رنگ هاي پايه آبي امولسيون رزين در آب هستند. مواد سطح فعال به منظور تعليق صحيح رزين به کار برده مي شوند. مواد سطح فعال کشش سطحي را در فصل مشترک بين آب و رزين پايين مي آورند تا اجازه دهند موادي که قابل حل نيستند به صورت امولسيوني يکنواخت درآيند.

به دليل استفاده از سطح فعال ها، بعضي از رنگ هاي پايه آبي به اندازه کافي کشش سطحي کمي دارند که روي سطح کار شده با زايکوسيل به طور يکنواخت پخش شوند. عموما رنگ هاي اکريليک و رنگ هاي لاتکسي سيستم سطح فعال دارند که به آنها اجازه مي دهد سطوح بتني يا ملاتي کارشده با زايکوسيل را اصطلاحا ” تر ” نمايند.

به دليل تنوع در فرمولاسيون رنگ ها، شرايط سطوح و مسائل محيطي، پيشنهاد مي شود که يک بخش آزمايشي با رنگ روي سطح کار شده با زايکوسيل اجرا شده و سپس سازگاري کنترل شود.

مهم است به اين موضوع اشاره شود که رنگ هاي پايه اکريلات يا پايه پليمري منافذ سطح را مي بندند. لذا هرگونه رطوبت در داخل سطح، همانجا باقي خواهد ماند. بنابراين توصيه مي شود پس از اجراي زايکوسيل، زمان کافي جهت تبخير آب را در نظر بگيريد. اين امر از طبله شدن رنگ جلوگيري خواهد نمود.

نماي زيباتر؛ وقتي زایکوسیل روي رنگهاي پايه سيماني استفاده شود (رنگهاي پايه سيماني)

استفاده از زایکوسیل بعد از اجراي رنگهاي پايه سيماني، جداي از ايجاد يک سطح شديدا آبگريز، مزاياي بيشتري را نيز به همراه دارد. کاربرد زايکوسيل حقيقتا طول عمر قابل انتظار رنگ هاي مقرون به صرفه پايه سيماني را افزايش مي دهد. سطح کار شده تخريب نشده و اجازه رشد قارچ را نيز نمي دهد، بنابراين سطح را براي مدت زمان طولاني تميز و نو باقي خواهد ماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *